Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

×

Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων agones/2011-2012/atermon1 υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Ολοκληρώθηκε το 2ο τουρνουά Star Volley, με τη συμμετοχή του Πυργέα-Φωτορεπορτάζ

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 2ο τουρνουά Star Volley στις εγκαταστάσεις του Ατέρμονα στον Άγιο Παντελεήμονα Κιλκίς. Στο τουρνουά συμμετείχε και ο Πυργέας έχοντας ιδιαίτερα αξιοπρεπή και ανταγωνιστική παρουσία, καταλαμβάνοντας την όγδοη θέση μεταξύ των δέκα ομάδων που έλαβαν μέρος. Σε ένα τουρνουά πραγματική γιορτή για το ελληνικό βόλεϊ, με το αποτέλεσμα να έχει ελάχιστη σημασία μπροστά στις πολύτιμες εμπειρίες που αποκόμισαν οι νεαρές αθλήτριες και τις όμορφες στιγμές που πέρασαν αγωνιζόμενες απέναντι σε ομάδες σχεδόν από όλη την Ελλάδα. Συγκεκριμένα στο τουρνουά κορασίδων συμμετείχαν οι: ΧΑΝΘ, ΑΕ Κομοτηνής, Δημόκριτος Μυγδονίας, ΣΠΑ Καρδίτσας, Ηρακλής Ιωαννίνων, Επίκουρος Πολίχνης, ΑΕ Λεμεσού, ΓΑΣ Κουφαλίων, Θέτιδα Βούλας και Πυργέας.

Ο Πυργέας την πρώτη μέρα είχε δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες, από την ΑΕ Κομοτηνής με 2-1 και από τον Δημόκριτο με 2-0. Τη δεύτερη μέρα επικράτησε του ΣΠΑ Καρδίτσας με 2-1 και ηττήθηκε από την ΧΑΝΘ με 2-1. Η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής: ΧΑΝΘ 8, ΑΕ Κομοτηνής 7, Δημόκριτος 6, Πυργέας 5, ΣΠΑ Καρδίτσας 4. Στον Β΄ όμιλο η βαθμολογία ήταν: Ιωάννινα 8, Επίκουρος 7, ΑΕ Λεμεσού 6, ΓΑΣ Κουφαλίων 5, Θέτιδα Βούλας 4. Έτσι την τρίτη μέρα ο Πυργέας έδωσε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 7-8, όπου ηττήθηκε από τον ΓΑΣ Κουφαλίων με 2-1. Το τουρνουά κέρδισε ο Επίκουρος Πολίχνης που επικράτησε στον τελικό των Ιωαννίνων με 3-2.

Οι αθλήτριες του Πυργέα που έλαβαν μέρος του τουρνουά είναι: Κοτσώρη Βερόνικα, Κοντάκα Αγγελική, Βάγια Πωλίνα, Βάγια Δήμητρα, Σουκαρά Εύη, Τυριντζή Ουρανία, Νικολοπούλου Βάσια, Βαρελά Ανδριάνα, Παρασκευοπούλου Αγγελική, Δαφνερού Εύα, Τσιαούση Αφροδίτη, Μικέλη Κυριακή, Κωνσταντακοπούλου Αριάδνη, Σπυροπούλου Αιμιλία, με τα κορίτσια του Νίκου Τουμπέκη να δοκιμάζουν τις ικανότητές τους απέναντι σε παραδοσιακές δυνάμεις στο χώρο της ανάπτυξης του ελληνικού βόλεϊ και να ανταποκρίνονται πολύ καλά.

Τέλος, εκτός των κορασίδων πραγματοποιήθηκε και τουρνουά παμπαίδων όπου συμμετείχαν έξι ομάδες: Ηρακλής Θεσσαλονίκης, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΣΠΑ Καρδίτσας, Ασκληπιός Τρικάλων, ΠΟ Μουδανίων και Πανερυθραϊκός. Νικητής αναδείχθηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επικρατώντας στον τελικό του Ηρακλή Θεσσαλονίκης με 3-1.