Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Πρώτη νίκη για τους άνδρες, 3-0 τον Άρατο Κιάτου

Την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι άνδρες του Πυργέα και μάλιστα σχετικά εύκολα, επικρατώντας στον Πύργο του Άρατου Κιάτου με 3-0. Η νίκη για τον Πυργέα ήταν επιτακτική και οι παίκτες του Γιώργου Μπατιστάτου μπήκαν στο γήπεδο με την ανάλογη ψυχολογία και θέληση, αποδίδοντας πολύ ωραίο βόλεϊ και παίρνοντας το πρώτο τρίποντο, χωρίς να επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι.

Ο Γιώργος Μπατιστάτος ανακάτεψε την τράπουλα στη σύνθεση της ομάδας, κάτι που εκ του αποτελέσματος βοήθησε ουσιαστικά στο να έρθει η νίκη. Έτσι ο Γιάννης Μαρκόπουλος αγωνίστηκε ως ακραίος και ήταν εξαιρετικός, με πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση, ενώ λίμπερο αγωνίστηκε ο Χάρης Λόλας, ο οποίος ήταν αλάνθαστος σε μια πρωτόγνωρη για αυτόν θέση.

Το πρώτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο, καθώς οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά του σετ. Από εκεί και πέρα ο Πυργέας πάτησε γκάζι, πήρε διαφορά πέντε πόντων (20-15) και παρά την προσωρινή μείωση από τον Άρατο (21-19), έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ουσιαστικά κρίθηκε από νωρίς, καθώς ο Πυργέας στο ξεκίνημα προηγήθηκε με 8-1, ενώ η διαφορά αυξανόταν όσο προχωρούσε το σετ, για να το κατακτήσει τελικά με 25-13.

Το τρίτο σετ κύλησε όπως το δεύτερο, χωρίς όμως η διαφορά να φτάσει στα ίδια επίπεδα, το οποίο και πάλι κέρδισε εύκολα ο Πυργέας με 25-18.

Αξίζει να σημειωθεί πως όλοι όσοι αγωνίστηκαν έπιασαν πολύ καλή απόδοση. Ο Γιώργος Μπατιστάτος ήταν εντυπωσιακός, ενώ πλην των προαναφερθέντων Μαρκόπουλου και Λόλα, πρέπει να υπογραμμιστεί η πολύ ουσιαστική παρουσία του Γιάννη Μαυροειδή και του Γρηγόρη Τσώνη, καθώς και η σωστή διαχείριση των επιθετικών όπλων της ομάδας από τον Δημήτρη Τσόκο. Ουσιαστική και η βοήθεια όσων ήρθαν από τον πάγκο.

Πυργέας (Γ. Μπατιστάτος): Δ. Τσόκος, Γ. Μπατιστάτος, Ι. Μαυροειδής, Ι. Μαρκόπουλος, Γ. Τσώνης, Δ. Στυλιανέσης, λίμπερο ο Χ. Λόλας, Π. Ζαχαρόπουλος, Π. Μπαρτζιώτης, Α. Παπαδημητρίου, Κ. Παπαδημητρίου, Μ. Αγγελάκος.

Άρατος (Γ. Λούτας): Β. Τσιανάκας, Α. Κοκκωνάκης, Μ. Ντούλα, Ε. Ευαγγελάρας, Σ. Γεωργίου, Γ. Μπεκιάρης, λίμπερο ο Δ. Τσιάνος, Κ. Γεωργίου, Δ. Νανόπουλος.

Η προσπάθεια του Πυργέα συνεχίζεται το ερχόμενο Σάββατο 22/12, όπου με ανεβασμένη πλέον ψυχολογία θα ταξιδέψει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την ΕΑΠ. Να σημειωθεί ότι λίγες μέρες νωρίτερα, την Τρίτη 18/12, θα μάθει και τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.