Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

×

Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων agones/2012-2013/andres9th υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους άνδρες, 3-1 το Λουτράκι

Σπουδαία νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη φετινή, πήρε ο Πυργέας επικρατώντας του Ποσειδώνα Λουτρακίου στον Πύργο με 3-1. Έτσι έφτασε τους δέκα βαθμούς αυξάνοντας την απόστασή του από τις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας και πλησιάζοντας παράλληλα την πρώτη τετράδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος, μετά τον τραυματισμό του ο Κιαλίου, τονώνοντας ψυχολογικά την ομάδα του, καθώς ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε πλήρης, αλλά και βοηθώντας την ουσιαστικά στον αγώνα.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-6. Σιγά-σιγά ο Πυργέας όμως ροκάνισε τη διαφορά και με τον Γιώργο Μπατιστάτο στο σέρβις ισοφάρισε σε 7-7. Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Πυργέα να διατηρεί ισχνό προβάδισμα 1-2 πόντων. Στο τέλος οι παίκτες του Γιώργου Μπατιστάτου ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τον Ποσειδώνα να προηγείται με 1-6. Αυτή τη φορά η ομάδα του Λουτρακίου, έμεινε μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ, για να το κερδίσει τελικά με 17-25.

Στο τρίτο σετ ο Πυργέας παρουσιάστηκε πολύ σοβαρός. Είχε από την αρχή το προβάδισμα και με όπλο το μπλοκ, όπου οι Τσώνης και Μαυροειδής ήταν αδιαπέραστοι, αλλά και την επίθεση με τους Κιαλίου και Μπατιστάτο, έκανε εύκολα το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ έγινε πολύ ωραίο παιχνίδι, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και πίεσαν τον Πυργέα παίρνοντας προβάδισμα με 8-11. Ο Πυργέας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 15-15, όμως ο Ποσειδώνας πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έκανε το 19-21 πλησιάζοντας το 2-2 στα σετ. Όμως ο Πυργέας είχε και πάλι απάντηση, με τους Κιαλίου και Τσόκο στο σέρβις, τον Μαυροειδή στο μπλοκ, αλλά και με πολύ καλές επιθέσεις, πέρασε μπροστά και πήρε το σετ με 25-22, παίρνοντας ταυτόχρονα ένα σπουδαίο τρίποντο.

Όλη η ομάδα αφιέρωσε αυτή την επιτυχία στον αρχηγό της Δημήτρη Τσόκο, που είχε γενέθλια.

Η προσπάθεια του Πυργέα στο πρωτάθλημα συνεχίζεται το ερχόμενο Σάββατο 9/2, όπου για τη 10η αγωνιστική φιλοξενείται από τον Απόλλωνα στην Πάτρα.

Πυργέας: Δ. Τσόκος, Γ. Μπατιστάτος, Γ. Τσώνης, Τ. Κιαλίου, Ι. Μαυροειδής, Π. Μπαρτζιώτης, Ι. Μαρκόπουλος (λ), Δ. Στυλιανέσης, Α. Παπαδημητρίου, Π. Ζαχαρόπουλος, Χ. Λόλας, Γ. Τσούρας.

Ποσειδών: Δ. Σπίνας, Ν. Μαυρόπουλος, Π. Φάνης, Κ. Γκιώνης, Ν. Θεοδωρόπουλος, Ε. Ηλιόπουλος, Κ. Καρκούλας (λ), Σ. Παπαγιαννάκης, Π. Καλύβας.

*Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε η παράδοση του iphone στη νικήτρια της λαχειοφόρου του Πυργέα, κ. Τασία Ζωγοπούλου (photo).