Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Ολοκληρώθηκε το τουρνουά beach volley του Πυργέα

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο beach bar «Αλλού γι’ αλλού» στην παραλία Σαρακίνας το τουρνουά beach volley που διοργάνωσε ο Πυργέας με τη βοήθεια του Δήμου Πύργου. Το τουρνουά λόγω του μεγάλου αριθμού συμμετοχών (38 ομάδες ανδρών και 13 γυναικών) διήρκεσε πέντε μέρες, ενώ πλήθος κόσμου παρακολούθησε τους αγώνες όλες τις ημέρες απολαμβάνοντας όμορφο θέαμα και αρκετούς εντυπωσιακούς αγώνες, με τους προκριματικούς να ξεκινούν την Πέμπτη 16/8. Το τουρνουά συνεχίστηκε την Παρασκευή με τους αγώνες του κυρίως ταμπλό και ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 20/8 με τους ημιτελικούς και τους τελικούς.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών για τους άνδρες ήταν:

Αρ. Αποστολόπουλος/Αν. Τσαρδίκος-Φ. Παναγιωτάρας-Στ. Παναγιωτάρας 0-2 και Αλ. Κιαλίου/Ι. Μαρκόπουλος-Χ. Λόλας/Ι. Μαυροειδής 2-0

Νικητές στον τελικό αναδείχθηκαν τα αδέρφια Φώτης και Σταύρος Παναγιωτάρας, οι οποίοι επικράτησαν των παικτών του Πυργέα Αλμπάνο Κιαλίου και Γιάννη Μαρκόπουλου με 2-0 σετ.

Στους ημιτελικούς των γυναικών είχαμε:

Μ. Καρυανού/Ν. Καρυανού-Π. Φώτη/Κ. Γιαμπαστή 1-2 και Α. Τσιαούση/Β. Κοτσώρη-Ε. Μαστοροπούλου/Μ. Μαστοροπούλου 0-2

Ο τελικός ήταν και εδώ οικογενειακή υπόθεση καθώς οι αδερφές Ελένη και Μαρία Μαστοροπούλου επικράτησαν των συναθλητριών τους στον Πυργέα, Γιώτα Φώτη και Καλλιρρόη Γιαμπαστή με 2-0 σετ.

Στους νικητές απονεμήθηκαν έπαθλα και μετάλλια στις 4 πρώτες ομάδες, ενώ οι νικητές θα πάρουν και 4 ποδήλατα, αλλά και 2 ζευγάρια γυαλιά, προσφορά των χορηγών της διοργάνωσης: κατάστημα παιχνιδιών COMFUSIO του κου Καλογερόπουλου, το ισοτονικό ποτό "LUCOZADE"  και  το κατάστημα οπτικών Οptical Gallerie του κου Γιώργου Τερζή. Την επιμέλεια της διοργάνωσης είχαν οι προπονητές του Πυργέα Παναγιώτης και Δημητρης Τσόκος και Χάρης Λόλας.