Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

×

Σφάλμα

[sigplus] Κρίσιμο σφάλμα: Ο φάκελος εικόνων agones/2011-2012/neanides4th υποτίθεται πως είναι μια σχετική διαδρομή προς τον βασικό φάκελο εικόνων όπως έχει οριστεί στον πίνακα διαχείρισης.

Μια νίκη και μια ήττα για τις νεάνιδες

Μια νίκη και μια ήττα είχαν οι νεάνιδες το Σαββατοκύριακο, καθώς το Σάββατο επικράτησαν στο κλειστό του Πύργου του ΑΟ Γαλήνη με 3-2, ενώ την Κυριακή ηττήθηκαν στην Πάτρα από την Ολυμπιάδα με 3-1. Και τα δυο παιχνίδια είχαν συγκλονιστική εξέλιξη, ιδιαίτερα αυτό του Σαββάτου, όπου οι φιλοξενούμενες ήταν αρκετά διαβασμένες και πίεσαν τα κορίτσια του Πυργέα, οδηγώντας τελικά το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Πυργέας ήταν σοβαρός και έδειξε την ανωτερότητά του κατακτώντας το και πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη του σερί νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Στην αναμέτρηση της Κυριακής στην Πάτρα η κούραση για τις παίκτριες του Πυργέα, από την υπερπροσπάθεια της προηγούμενης ημέρας, έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα, όπου νωρίς νωρίς η Ολυμπιάδα πήρε προβάδισμα με 6-0. Στη συνέχεια τα κορίτσια του Νίκου Τουμπέκη ανέβασαν την απόδοσή τους και ισορρόπησαν τον αγώνα, ισοφαρίζοντας σε 13-13 και 20-20, εξαιρετική σε αυτό το σημείο ήταν η Αφροδίτη Τσιαούση, η οποία κυριολεκτικά ύψωσε τείχος στο φιλέ και πήρε πέντε συνεχόμενους πόντους, ενώ βοήθησε πολύ και στο σέρβις όπως και οι Φώτη και Κοτσώρη. Στις λεπτομέρειες όμως οι γηπεδούχες ήταν πιο ουσιαστικές και πήραν το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Πυργέα έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες, καθώς κυριάρχησε σε όλη τη διάρκειά του και δεν έδωσε κανένα περιθώριο στην Ολυμπιάδα να διεκδικήσει κάτι. Βελτίωσε την υποδοχή του βοηθώντας έτσι τη Γιώτα Φώτη στην πάσα να οργανώσει εξαιρετικά την επίθεση. Ο Πυργέας προηγήθηκε με 7-13 με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους δέκα πόντους (10-20), για να έρθει το τελικό 18-25.

Στο τρίτο σετ ο Πυργέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και γρήγορα πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (8-17), δείχνοντας πως μπορούσε να κάνει εύκολα το 1-2 σετ. Όμως σε αυτό το σημείο η Ολυμπιάδα αφυπνίστηκε και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά φτάνοντάς την στους δυο πόντους (19-21). Ο  Πυργέας έδειχνε μπλοκαρισμένος ενώ ήταν εμφανής και η κούραση, έτσι οι γηπεδούχες με όπλο την ψυχολογία κατάφεραν να πάρουν ανέλπιστα ένα σετ που έμοιαζε χαμένο, με 29-27.

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του Πυργέα χωρίς ψυχολογία, από την απροσδόκητη απώλεια του τρίτου σετ, αλλά με πολλή κούραση, δεν κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, η Ολυμπιάδα προηγήθηκε ακόμα και με οκτώ πόντους (20-12), για να πάρει τελικά το σετ με 25-19 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Γ. Φώτη, Κ. Γιαμπαστή, Ο. Τυριντζή, Β. Νικολοπούλου, Α. Ζαχαροπούλου, Α. Τσιαούση, Ε. Σουκαρά, Β. Κοτσώρη και λίμπερο η Ρ. Καρανάση. Συγκλονιστική, όπως προαναφέρθηκε, ήταν η Αφροδίτη Τσιαούση της οποίας το μπλοκ ήταν αδιαπέραστο, ενώ εξαιρετικές ήταν και οι Καλλιρρόη Γιαμπαστή και Γιώτα Φώτη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα σε τέσσερις αγώνες για τα κορίτσια του Νίκου Τουμπέκη, στην οποία καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η κούραση, καθώς μέσα σε δυο ημέρες έδωσαν δύο πολύ δυνατούς αγώνες, πιάνοντας ταυτόχρονα πολύ καλή απόδοση. Την επόμενη αγωνιστική ο Πυργέας έχει ρεπό, ενώ το πρωτάθλημα στη συνέχεια διακόπτεται για να ξαναρχίσει στις 23/12 με τον Πυργέα να φιλοξενεί την Παναχαϊκή ΓΕ.