Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Δύο στα δύο οι γυναίκες, 3-0 τη Γαλήνη

Διπλασίασαν τις επιτυχίες τους στο πρωτάθλημα οι γυναίκες του Πυργέα, επικρατώντας εύκολα της Γαλήνης Πατρών με 3-0 στο κλειστό του Πύργου. Οι αθλήτριες του Νίκου Τουμπέκη ήταν εντυπωσιακές και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη φιλοξενούμενη ομάδα.

Στο πρώτο σετ ο Πυργέας πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια. Εκεί η Γαλήνη αντέδρασε και μείωσε στους δυο πόντους (18-16), όμως από εκείνο το σημείο και μετά ο Πυργέας με σοβαρότητα ανέβασε την απόδοσή του και πήρε το σετ με 25-17.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 8-8. Εκεί με τη Σιλένα Περγάρη στο σέρβις ο Πυργέας έκανε το 11-8, για να φτάσει εύκολα στο 25-16.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι αθλήτριες του Πυργέα με την ψυχολογία στα ύψη ήταν ασταμάτητες και έκαναν εύκολα το 25-14.

Στην επίθεση η Μαρία Μαστοροπούλου και η Σιλένα Περγάρη ήταν εντυπωσιακές και σε κανένα σημείο του αγώνα δε μπόρεσε να τις σταματήσει το αντίπαλο μπλοκ. Σε ανάλογα επίπεδα κινήθηκε και η απόδοση της Βερόνικας Κοτσώρη, ενώ το μοίρασμα του παιχνιδιού από την Ελένη Μαστοροπούλου ήταν μαεστρικό. Πολύ καλή και η παρουσία της Δώρας Λιαροπούλου και της Αφροδίτης Τσιαούση στο κέντρο, όπως και της Μαριάννας Μέμμου ως λίμπερο. Ουσιαστική ήταν και η βοήθεια όσων ήρθαν από τον πάγκο.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Δ. Λιαροπούλου, Ε. Μαστοροπούλου, Μ. Μαστοροπούλου, Α. Τσιαούση, Σ. Περγάρη, Β. Κοτσώρη, λίμπερο η Μ. Μέμμου, Δ. Λιαροπούλου, Δ. Βάγια, Α. Κοντάκα, Δ. Κουρή.

Την επόμενη αγωνιστική ο Πυργέας θα ταξιδέψει στη Ζάκυνθο την Κυριακή 23/12 για να αντιμετωπίσει τον Ζακυνθινό ΑΟ, με στόχο το τρία στα τρία.