Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Ήττα των γυναικών με 3-0 από την Απολλωνιάδα στην Πάτρα

Ηττήθηκαν οι γυναίκες του Πυργέα στην Πάτρα από την, δεύτερη στη βαθμολογία με μόλις μια ήττα, Απολλωνιάδα με 3-0. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν καλύτερη και κέρδισε σχετικά εύκολα. Τα κορίτσια του Νίκου Τουμπέκη προσπάθησαν αρκετά και πίεσαν σε κάποια σημεία τον εμφανώς ανώτερο αντίπαλο, ειδικά στην αρχή του πρώτου σετ, όπου προηγήθηκαν μέχρι και 1-6. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Απολλωνιάδα αντεπιτέθηκε και πήρε το σετ με 25-15. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τη γηπεδούχο ομάδα να ελαχιστοποιεί τα λάθη και να παίρνει εύκολα το σετ με 25-12. Ανάλογα κύλησε και το τρίτο σετ, με τις αθλήτριες του Πυργέα να βελτιώνονται κάπως, χωρίς όμως να αντέξουν ως το τέλος, με το σετ να λήγει 25-16. Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Μέμμου, Γιαμπαστή, Φώτη, Τσιαούση, Λιαροπούλου, Ζαχαροπούλου, Τυριντζή, Βλαχοχριστοπούλου, Σουκαρά, Νικολοπούλου και λίμπερο η Ντεβενέζου, η οποία ξεχώρισε για τη μαχητικότητά της. Επόμενος αγώνας για τον Πυργέα είναι στις 6/2 με τον Σπαρτιατικό Γ.Σ. στο κλειστό του Πύργου.
    Στις κορασίδες, τα κορίτσια του Πυργέα συνέχισαν την εντυπωιακή πορεία τους, παραμένοντας αήττητες, αφού πέρασαν και από τα Λεχαινά, επικρατώντας εύκολα της ΑΕΛ με 0-3. Το Σάββατο 29/1 αντιμετωπίζουν στη Ζάκυνθο τον επίσης αήττητο Ζακυνθινό Α.Ο. στον εξ αναβολής αγώνα της 3ης αγωνιστικής.