Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Επιστροφή στις νίκες για τους άνδρες, 2-3 τον Άρατο

Μετά από δυο ήττες, ο Πυργέας επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς επικράτησε του Άρατου στο Κιάτο με 2-3. Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση και κάλλιστα η νίκη του Πυργέα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί πύρρειος, καθώς δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού ο Δημήτρης Τσόκος, ενώ στην τρίτη φάση του αγώνα αποχώρησε με διάστρεμμα ο Γιώργος Μπατιστάτος. Έτσι οι παίκτες του Πυργέα αγωνίστηκαν με ένα πρωτόγνωρο για φέτος σχήμα, γεγονός όμως που δεν τους εμπόδισε να παίξουν κατά διαστήματα πολύ καλό βόλεϊ, επιδεικνύοντας πάθος και αγωνιστικότητα, παίζοντας και για τους δυο συμπαίκτες τους που από τον πάγκο ήταν ανήμποροι να βοηθήσουν.

Στο πρώτο σετ ο Πυργέας ξεκίνησε καλά, ξεπερνώντας το αρχικό σοκ του τραυματισμού του Γιώργου Μπατιστάτου στο 1-2 και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 2-7. Στη συνέχεια ο Άρατος μάζεψε τη διαφορά, αλλά ο Πυργέας διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 15-19. Σε εκείνο το σημείο ο Άρατος όμως πίεσε στο σέρβις και ισοφάρισε 21-21, για να πάρει τελικά το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο Πυργέας έδειξε να προσαρμόζεται στις ιδιαίτερες συνθήκες του αγώνα και πήρε μεγάλο προβάδισμα, το οποίο μάλιστα, με τον Αντώνη Παπαδημητρίου στο σέρβις, έφτασε μέχρι και το 5-20. Έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπατιστάτου ισοφάρισαν σε 1-1, παίρνοντας το σετ με 14-25.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο. Ο Πυργέας είχε από την αρχή ένα προβάδισμα 2-3 πόντων, όμως ο Άρατος κατάφερε να ισοφαρίσει στο 18-18 και 20-20 και με περισσότερη ψυχραιμία πήρε το σετ με 25-22.

Το τέταρτο σετ ήταν μια επανάληψη του δεύτερου. Οι παίκτες του Πυργέα πήραν μεγάλη διαφορά και έφτασαν εύκολα στο 11-25, στέλνοντας τον αγώνα στο τάι-μπρέικ.

Εκεί ο Πυργέας ξεκίνησε εντυπωσιακά, φτάνοντας στην αλλαγή τερέν προηγούμενος με 2-8. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν σιγά-σιγά να ροκανίσουν τη διαφορά, φτάνοντας στο 11-13. Από εκεί και πέρα η ένταση και στις δυο ομάδες ήταν μεγάλη, με τον Γιαννάκαινα του Άρατου να αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα και τον Γιάννη Μαρκόπουλο να βλέπει την κίτρινη κάρτα. Τελικά ο Πυργέας επιδεικνύοντας ψυχραιμία και αποτελεσματικότητα κατάφερε να κάνει το 13-15 και να πάρει τους δυο βαθμούς της νίκης, οι οποίοι με λίγη προσοχή και συγκέντρωση θα μπορούσαν να είναι τρεις.

Πλέον απομένουν δυο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, με τον Πυργέα όμως να έχει και δυο εξ αναβολής αγώνες με τον Κόροιβο εκτός και την Καλαμάτα εντός. Το επόμενο Σάββατο 2/3 στις 19:00, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής, ο Πυργέας θα υποδεχτεί στο κλειστό του Πύργου την ΕΑ Πατρών.

Άρατος (Γ. Λούτας): Β. Τσιανάκας, Μ. Μερμίγκης, Μ. Ντούλα, Χ. Γιαννάκαινας, Α. Κοκκωνάκης, Δ. Νανόπουλος, Ι. Δημόπουλος (λ), Κ. Δημητούλης, Α. Κλουτσινιώτης, Κ. Τσιάνος.

Πυργέας (Γ. Μπατιστάτος): Γ. Μπατιστάτος, Α. Παπαδημητρίου, Π. Ζαχαρόπουλος, Γ. Τσώνης, Τ. Κιαλίου, Ι. Μαυροειδής, Χ. Λόλας (λ), Ι. Μαρκόπουλος, Δ. Στυλιανέσης, Π. Μπαρτζιώτης, Δ. Τσόκος.