Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Ήττα των κορασίδων στην πρεμιέρα της Β' φάσης

Την ήττα γνώρισαν οι κορασίδες στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης στη Ζάκυνθο με 3-0. Οι αθλήτριες της Έλενας Μαστοροπούλου αν και ξεκινούσαν καλά στα σετ, εντούτοις αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην υποδοχή, μη μπορώντας έτσι να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το 16-16, όμως ο ΖΑΟ με καλό σέρβις πήγε το σκορ στο 23-16, τελειώνοντας ουσιαστικά το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-17. Το δεύτερο σετ ήταν πανομοιότυπο. Το 11-11 έγινε 14-11, με τη διαφορά να μεγαλώνει στη συνέχεια, για να κλείσει το σετ με 25-16. Στο τρίτο σετ οι αθλήτριες της Ζακύνθου πήραν από νωρίς προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο 20-12. Εκεί ο Πυργέας πίεσε στο σέρβις καταφέρνοντας να μειώσει σε 20-16, όμως δε μπόρεσε να πετύχει κάτι παραπάνω, καθώς ο Ζακυνθινός πήρε το σετ με 25-18 και μαζί μια δίκαιη νίκη.

Το επόμενο σαββατοκύριακο ο Πυργέας υποδέχεται την Παναχαϊκή το Σάββατο, ενώ της Κυριακή αντιμετωπίζει στην Πάτρα την ΕΑΠ.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Γ. Νικολοπούλου, Κ. Γεωργίου, Α. Βαρελά, Α. Κολακλίδη, Δ. Κουρή, Α. Καρυανού, Ν. Καρυανού, Μ. Καρυανού, Χ. Καρυανού, Κ. Λαμπροπούλου, Α. Παρασκευοπούλου.