Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Φινάλε με ήττα από την ΕΑΠ για τις κορασίδες

Με ήττα ολοκλήρωσαν τις φετινές τους υποχρεώσεις οι κορασίδες, καθώς αν και κυνήγησαν την έκπληξη απέναντι στην ΕΑΠ, τελικά έχασαν με 2-3. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να κυριαρχούν σε δυο σετ η καθεμιά, ενώ στο τάι μπρέικ έγινε πραγματική μάχη, με την ΕΑΠ να επικρατεί στις λεπτομέρειες.

Η πατρινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα 0-9. Ο Πυργέας προσπάθησε να αντεπιτεθεί και κατάφερε να μειώσει σε 10-16, χωρίς όμως να κερδίσει κάτι παραπάνω, καθώς η ΕΑΠ πήρε το σετ με 17-25. Στο δεύτερο σετ ήταν ο Πυργέας αυτός που μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα 6-0, για να κατακτήσει εύκολα το σετ με 25-15.

Το τρίτο σετ ήταν ισορροπημένο ως το 13-14, όμως σε εκείνο το σημείο η ΕΑΠ ανέβασε την απόδοσή της και πήρε το σετ με 19-25. Στο τέταρτο σετ ήταν η σειρά του Πυργέα να κυριαρχήσει, κατακτώντας το εύκολα με 25-17.

Το τάι μπρέικ ήταν για γερά νεύρα, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν δυνατά. Οι αθλήτριες της Έλενας Μαστοροπούλου πήραν προβάδισμα με 9-7, αλλά η ΕΑΠ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 13-13. Το πρώτο match-ball το είχε ο Πυργέας στο 14-13, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο πρώτο της match-ball να πάρει το σετ με 14-16 και ταυτόχρονα τη νίκη.

Έτσι, έπεσε η αυλαία της φετινής χρονιάς, όπου η ομάδα του Πυργέα παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική. Στην πρώτη φάση η πορεία της ήταν εντυπωσιακή, καθώς πέτυχε έξι νίκες σε οκτώ αγώνες και προκρίθηκε στη δεύτερη φάση. Εκεί, σε έξι αγώνες δεν κατάφερε να πετύχει κάποια νίκη, αγωνιζόμενη όμως απέναντι σε εμπειρότερες ομάδες. Οι νεαρές αθλήτριες του Πυργέα πάντως κέρδισαν σημαντικές εμπειρίες και έδειξαν ότι μπορούν να αναλάβουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο μέλλον.

Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Γ. Νικολοπούλου, Α. Παρασκευοπούλου, Α. Βαρελά, Κ. Γεωργίου, Δ. Κουρή (λ), Α. Καρυανού, Ν. Καρυανού, Μ. Καρυανού, Χ. Καρυανού, Κ. Λαμπροπούλου, Α. Κολακλίδη.