Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Νίκη για τους άνδρες στο Άργος, 1-3 τον Διομήδη

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι άνδρες στο Άργος επί του τοπικού Διομήδη με 1-3. Η ομάδα του Πυργέα αγωνίστηκε με αρκετές ελλείψεις, γεγονός που ανάγκασε τον προπονητή Παναγιώτη Τσόκο να αγωνιστεί σε κάποια σημεία του παιχνιδιού. Εν τούτοις ο Πυργέας δε δυσκολέυτηκε ιδιαίτερα να πάρει τη νίκη, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, με τους γηπεδούχους όμως να αγωνίζονται και αυτοί με αρκετές ελλείψεις. Μόνη εξαίρεση το χαμένο σετ όπου ήταν αποτέλεσμα της χαλάρωσης του Πυργέα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Παναγιώτη Τσόκου, καθώς πήραν νωρίς σημαντικό προβάδισμα επτά πόντων, το οποίο και διατήρησαν παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέλος, για να πάρουν το σετ με 22-25. Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική, οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, οι παίκτες του Πυργέα χαλάρωσαν κάπως κι έτσι οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στο φινάλε του σετ όμως οι παίκτες του Διομήδη, ήταν πιο ψύχραιμοι κι έτσι ισοφάρισαν παίρνοντας το σετ με 25-21. Στο τρίο σετ ο Πυργέας θυμήθηκε τον καλό εαυτό τού πρώτου σετ και ξεκίνησε ιδανικά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έφτασαν στο 10-10, όμως σε εκείνο το σημείο ο Λόλας, με όπλο το εξαιρετικό του σέρβις, που δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή των αντιπάλων, έκανε το 10-18 και ουσιαστικά έκρινε το σετ, το οποίο τελείωσε 18-25. Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με σερί του Λόλα από το σέρβις άρχισε και το τέταρτο σετ, το οποίο είχε και την ίδια κατάληξη. Το σκορ έφτασε στο 2-9 και εύκολα ήρθε το τελικό 19-25. Από του παίκτες του Πυργέα ουδείς υστέρησε, όμως αξίζει να σημειώσουμε την εξαιρετική παρουσία του Τασσόπουλου, ο οποίος είχε άριστα ποσοστά στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο τις πάσες του Δημήτρη Τσόκου, επίσης ο Μαρκόπουλος πήρε τη συντριπτική πλειοψηφία των υποδοχών, όντας αλάνθαστος και τέλος ο Λόλας, ο οποίος εκτός των καλών ποσοστών στην επίθεση, δημιούργησε με το σέρβις, όπως προαναφέραμε, πολλά προβλήματα στην ομάδα του Άργους και ουσιαστικά έκρινε τα δυο τελευταία σετ. Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Δ. Τσόκος, Π. Τσόκος, Λόλας, Τασσόπουλος, Μαρκόπουλος, Στυλιανέσης, Γιαννακόπουλος και Σάρκα.

Επόμενος αγώνας για τον Πυργέα το Σάββατο 12/2 στο κλειστό του Πύργου, εναντίον του Σπαρτιατικού Γυμναστικού Συλλόγου.