Πυργέας

Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος

Ήττα για τους άνδρες, 2-3 από τον Σπαρτιατικό Γ.Σ.

Την ήττα γνώρισαν οι άνδρες, εντός έδρας από τον Σπαρτιατικό Γ.Σ. με 2-3. Ο αγώνας σε γενικές γραμμές ήταν κακός, με πολλά λάθη και από τις δυο ομάδες. Οι παίκτες του Παναγιώτη Τσόκου μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ και είχαν σταθερό προβάδισμα έως και πέντε πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν, έκαναν το 22-22 και όντες ψυχραιμότεροι στις τελευταίες φάσεις του σετ, το πήραν με 23-25. Ανάλογα κύλησε και το δεύτερο σετ, το οποίο είχε και την ίδια κατάληξη, 23-25 για την ομάδα της Σπάρτης. Σε αυτό το σημείο οι παίκτες του Πυργέα αφυπνίστηκαν και έκαναν την αντεπίθεσή τους. Μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ, είχαν σταθερό προβάδισμα και το πήραν με 25-23. Ακόμα πιο εύκολα έκαναν το 2-2, καθώς στο τέταρτο σετ η υπεροχή τους ήταν καθολική. Ωραία τελειώματα των επιθέσεων, ελαχιστοποίηση των λαθών και το 25-15 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 3-0 και κράτησαν αυτό το προβάδισμα. Οι παίκτες του Πυργέα δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και η διαφορά μεγάλωσε, για να έρθει το τελικό 9-15 και 2-3 στα σετ. Από τον Πυργέα ξεχώρισε ο Κοσμάς από τη θέση του κεντρικού, με εξαιρετικά τελειώματα των επιθέσεων, πολύ καλά ποσοστά και αρκετά μπλοκ. Γενικά πολύ καλή η παρουσία του κέντρου, όπου εκτός του Κοσμά, αρκετές βοήθειες έδωσαν οι Τασσόπουλος και Στυλιανέσης, με τον πρώτο να έχει πολύ καλή παρουσία και στο σέρβις, όπως και ο Λόλας που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενουμένων.
  Για τον Πυργέα αγωνίστηκαν οι: Δ. Τσόκος, Π. Τσόκος, Λόλας, Μαρκόπουλος, Τασσόπουλος, Στυλιανέσης, Κοσμάς, Νταλίπης και Ζαχαρόπουλος.
  Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Πυργέα το Σάββατο 19/2 με τον ΠΑΟ Κορίνθου στο κλειστό του Πύργου.